BİZ KİMİZ?
Klonbiyotek Biyoteknoloji, 2017 yılı 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı kapsamında destek alarak 2018 yılı Ocak ayında kurulmuş genç, dinamik ve yenilikçi bir şirkettir. Şirketimiz başta hayvan sağlığı olmak üzere tüm sağlık alanında kullanılan hızlı test ve laboratuvar test sistemlerinin %100 yerli ve milli olarak üretilmesi amacıyla Ar-ge çalışmaları yapmak, ürün geliştirme ve üretimde kendi KNOW-HOW süreçlerini ortaya koymak, gerekli alanlarda teknoloji transferini gerçekleştirmek, hali hazırda büyük oranda ithalata bağımlı olan teşhis kitlerinin yerli üretimiyle ülke büyümesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Ülkemizde her yıl 3.5 milyon buzağı doğumu gerçekleşmekte olup bunların 400 bin civarı ishale bağlı olarak hızlı ve zamanında teşhis edilemeyip, etkin tedavi uygulanmadığından ölmektedir. Bu ishal etkenlerinin %90'ı Rotavirus, Coronavirus, E.coli, Cryptosporidium'dan kaynaklanmaktadır. Bu durum ülkemize yıllık 1.6 Milyar TL ekonomik kayba neden olmaktadır.

TÜBİTAK tarafından sağlanan destekle Klonbiyotek Biyoteknoloji şirketi olarak buzağı ishallerine sebebiyet veren dört farklı etkeni aynı anda 5 dk içerisinde teşhis edebilen hızlı teşhis kiti üretimi gerçekleştirmesi hedeflenmiş olup, kit üretimi için gerekli olan antikor, antijen gibi en önemli ar-ge bileşenleri tarafımızdan geliştirilme ve üretim sürecini tamamlamıştır.

Klonbiyotek Biyoteknoloji firması ERBAN ve MAIN Melek yatırımcılık ağı tarafından 3 milyon TL değerlemeyle yatırım almıştır. Yatırım kararı İstanbul Uluslararası Finans Merkezinde yer alan MAIN (Maqasid Angel Investors Network) ile Erciyes Teknopark bünyesinde yer alan Erciyes Melek Yatırımcı Ağı (ERBAN) tarafından ortak olarak alınmıştır.